Witam wszystkich bardzo serdecznie na mojej stronie poświęconej mojej kolekcji starych aparatów. Kolekcjonuję także wszelkiego rodzaju sprzęt fotograficzny oraz prasę i literaturę o tematyce fotograficznej. Mieszkam na Pałukach, czyli w najpiękniejszym zakątku Polski – jest to kraina położona w województwie kujawsko – pomorskim, pośród 130 jezior, malowniczych łąk i pól. Mam na imię Piotr. Moja przygoda z kolekcjonerstwem zaczęła się mniej więcej w 2007 roku, choć fotografią zaraziłem się już na przełomie 2005 i 2006 roku – kiedy to w prezencie urodzinowym dostałem od rodziców cyfrowy aparat FUJI S5600 – była to hybryda – czyli aparat bardzo zbliżony do lustrzanki, lecz nadal był to tylko kompakt. Pierwsze szlify zbierałem właśnie na tym sprzęcie.

Po dwóch latach zapragnąłem lustrzanki – cyfrowe lustrzanki były dla mnie nieosiągalne ze względu na zbyt wysoką cenę. Pomyślałem, że przecież lustrzanki analogowe na kliszę są o wiele tańsze i stałem się posiadaczem radzieckiego Zenita 12XP ze świetnym Heliosem w zestawie. To był pierwszy krok w stronę kolekcjonerstwa ale także w stronę podnoszenia swoich umiejętności fotoamatora. Po zrobieniu kilkunastu klisz tą radziecką lustrzanką odkryłem, że w domu leży w szafie również radziecki FED 5B z fantastycznym Industarem. Aparat zakupiony przez mojego tatę od Rosjan na miejscowym targu w latach dziewięćdziesiątych. Okazało się, że o wiele lepiej fotografuje mi się aparatem dalmierzowym i to FEDem coraz częściej wykonywałem zdjęcia – głównie były to typowe zdjęcia rodzinne, choć zdarzało się, że fotografowałem też Pałuckie krajobrazy.

Ze względu na popularność fotografii cyfrowej, aparaty analogowe były w tamtym okresie naprawdę bardzo łatwo i tanio dostępne. Z miesiąca na miesiąc ilość posiadanych przeze mnie aparatów powiększała się coraz bardziej. Odkryłem, że po prostu zakochałem się w tych urządzeniach. Wykonanie starych aparatów fotograficznych, dbałość o szczegóły i detale to coś co cechowało każdy z moich egzemplarzy, a brakowało mi tego w nowym cyfrowym sprzęcie. Tak zaczęła się moja przygoda z tym pięknym hobby, trwa nadal i będzie trwać bo nie wyobrażam sobie życia bez aparatów fotograficznych.

Na dzień dzisiejszy, czyli na dzień 18 września 2017 roku w moim posiadaniu jest około 400 – 500 sztuk różnych aparatów z różnych epok – są to aparaty mające ponad sto lat, ale też i bardziej współczesne, z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Oprócz aparatów posiadam też sporą ilość dodatkowych obiektywów, powiększalników, zegarów ciemniowych czy światłomierzy. Tak wielkiej kolekcji nie byłoby bez wspaniałych ludzi z całej Polski, którzy ofiarowali mi za darmo około 70 – 80% aparatów z mojej kolekcji. Są to osoby z takich miast i miejscowości jak: Żnin, Barcin, Bydgoszcz, Łabiszyn, Włocławek, Białystok, Lublin, Mrągowo, Nowa Sól, Łódź, Katowice. Moja kolekcja powiększa się także dzięki najbliższej rodzinie i znajomym, którzy również starają się szukać dla mnie nowych egzemplarzy do kolekcji. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej ogromnej kolekcji bardzo serdecznie dziękuję.

Jeśli chcieliby Państwo pomóc w powiększaniu mojej kolekcji to bardzo chętnie przygarnę każdy analogowy aparat fotograficzny, a także inny sprzęt i przedmioty związane z dawną fotografią tradycyjną. Co jakiś czas wystawiam część swojej kolekcji na różnorakich jarmarkach i wystawach, jest to potwierdzenie, że otrzymany sprzęt mam w swoich zbiorach.

Kontakt ze mną:

e-mail: fotokolekcja@wp.pl

numer telefonu: 695-694-105